Classes page title image

AKTİVİTELER

Classes banner

Crossfit Nedir?

Crossfit: Sürekli değişen, yüksek yoğunluklu ve fonksiyonel antreman metodudur. Temel jimnastik hareketleri, olimpik halter hareketleri ve kondisyonel egzersizleri içerisinde barındıran bir spor tarzıdır.

Crossfitin Faydaları Neler?

Crossfit genel güç ve kondisyon çalışmaları içeriyor. Bununla beraber insanın 10 temel özelliğinin gelişmesini hedefler. Bu temel özellikler: Kardiyovasküler dayanıklılık, Genel dayanıklılık, Kuvvet, Esneklik, Güç, Hız, Koordinasyon, Çeviklik, Denge, İsabetlilik,

Classes banner

SPİNNİNG NEDİR?

Spinning, 1980’lerde, ultra dayanıklılık atleti olan Jonathan Gibert tarafından bulunmuş bir egzersizdir. O zamandan bu zamana kadar da dünyada kullanılan en popüler fitness dersi egzersizi olmuştur.

Tipik bir spinning dersi 30 ile 75 dakika arasında sürer ve sertifikalı bir uzman tarafından uygulanır. Ders sırasında, eğitmen, sanki doğada bisiklete biniyormuşsunuz gibi talimatlar verir. Egzersiz genelde yavaş ve kararlı pedal çevirmelerle başlar daha sonra daha zor ve hızlı bir şekle girer. Bu noktada, katılımcılardan sprint (çok hızlı pedal çevirme), tırmanma (popoyu bisikletten kaldırarak ayakta pedal çevirme), atlama (oturma ve kalkmalar arasında hızlı hamlelerle pedal çevirmek) hareketlerini yapmaları istenir. Dersin sonunda tekrar yavaş ve sabit hızda pedal çevirilerek katılımcıların vücutlarını soğutmaları sağlanır.

SPİNNİNG FAYDALARI?

Kalbi güçlendiriyor..
Kondisyon sağlanıyor..
Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor..
Spinning yaparken kollar, bacaklar, göğüs kasları, sırt çalıştırılıyor..
En önemli özelliği kısa sürede bol kalori yaktırıyor..
Kadınların gözdesi haline gelen spor bacak, basen, kalça ve bel bölgelerindeki yağları eritiyor..
Bu bölgelerin incelmesini ve sıkılaşmasını sağlıyor.

SPİNNİNG ZARARLARI NELERDİR?

Bacak kaslarını eşit oranda çalıştırmaz.
Her gün yapmak sakıncalı olabilir..
Diz, kalça, sırt altına fazla kullananlar dikkat etmelilerdir.

Classes banner

Body Building Nedir?

Yakın zamana kadar ağırlık kaldırma vücut geliştirmek ve yaralanmaların tedavisi sonrası rehabilitasyon için kullanılan bir sporken şimdilerde fitness düzeyini iyileştirmek isteyen herkes için popüler bir egzersiz durumuna gelmiştir.

Başlıca avantajları şunlardır:

* Nispeten kısa zamanda yapılan ve tüm bedeni çalıştıran bir spordur..
* Evde yapılabilir. Soğukta, yağmurda evinizden dışarı çıkmanız gerekmez.
* Birkaç hafta içinde bedeninizdeki olumlu gelişmeyi görebilirsiniz.
* Uygun yapıldığında, kardiyovasküler durumunuz, gücünüz, dayanıklılığınız ve esnekliğiniz artar.
* Önemli bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir spor ayakkabısı ve elbisesi işinizi görür.
Kadınların gözdesi haline gelen spor bacak, basen, kalça ve bel bölgelerindeki yağları eritiyor..
* Ağırlık kaldırmanın önemli dezavantajlarına da değinmek gerekir. Dengenizi kaybedip düşebilirsiniz, yaralanabilirsiniz. Ağırlık kaldırma sırasında bedeninize değişik pozisyonlar verdiğinizde ağırlık üzerinize düşebilir ve tehlikeli olur.
* Ağırlık kaldırma, spor salonunda bulunan ağırlık makineleriyle yapılır. Makinenin nasıl kullanılacağı, spor salonunda-kiler tarafından size öğretilecek, gerekli tavsiyeler verilecektir. Diğeri dambıl (ing. dumbell) denen iki tarafı ağırlıklı metal çubuklardır. Çeşitli ağırlıkta ve ucuz fiyata satın alınabilir.

Classes banner

Zumba Nedir?

Zumba, Latin danslarında oluşturulan kareografilerin fitness ve egzersize uyarlanması ile oluşan bir egzersiz türüdür. Öncelerde daha az bilinen bu egzersiz şekli, günümüzde tüm şarkılarla yapılabilir hale geldi. Türkiye’de Avrupa’ya göre biraz daha geç tanınan Zumba, artık her şehirde onlarca kurs programına sahip. Zumbanın oluşumu, Kurucusu Beto Perez’in öğrencilerine aerobik dersi yaptırırken kullandığı şarkıların bulunduğu kasedi evde unutması ve aerobik dersinde başka türde müzikler kullanması ile gerçekleşir. 80li yıllarda başlayan bu süreç 2000’lerde dünya tarafından bilinen bir akım olarak tarihe geçer. .

Zumba, birçok dans türünü içinde barındıran bir türdür. Salsa, samba, bachata ve çaça gibi önemli dans türleri zumbada yer almaktadır. Latin dansları ile oluşturulan bu kareografiler sizlere hem spor yapma hem de eğlenme şansını bir arada tanıyor. Zumba, bu türlerle de sınırlı değil. Aslında müziğin ve ritmin olduğu her ortamda zumba yapılabilir.

Hem farklı yaşlara uygun hem de birçok tarza göre farklı türleri bulunan zumbanın suda yapılan türü de vardır. Buna aqua zumba denir.

Zumbanın yararları nelerdir?

Zumbanın yararlarından bahsedecek olursak, öncelikle eğlenmenizi ve stres atmanızı sağlar. Eğer formda kalmak ve kilo vermek istiyorsanız zumba sizin için idealdir, çünkü vücutta hem sıkılaşma hem de kalori yakımı sağlar. Bir diğer faydası koordinasyon yeteneğine olan katkısıdır. Zumba’da koordinasyon en önemli konulardan biri olduğu için, zumba ile uğraşan kişilerin zamanla koordinasyon hızı ve yeteneği gelişir. Ayrıca duruş bozukluklarının da düzelmesine yardımcı bir etkinliktir.

Zumbaya başladıktan sonra dans yeteneğiniz de gelişeceğinden, diğer danslara geçişiniz daha olay olur. İşbirliği, takım çalışması gibi kavramlara odaklanıldığından, hem çocuk hem de yetişkinler için kişisel gelişim sağlar. Ayrıca kendinizi dirençli ve dinamik hissedeceğinizden, daha mutlu olmanızı sağlar.

Zumbayı eğer bir ekip ile yapıyorsanız yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar, bu da sosyalliğinizi artırır. Zumbanın tüm yararları sayesinde, kendinize olan güveniniz artar. Kendinize güven ise iyi bir ruh halini beraberinde getirir.

Classes banner

PİLATES NEDİR?

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir.Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Pilates sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içerir. 20.yüzyılın başlarında ortaya çıkan pilates, kendi döneminin ilerisinde bir sistemdi ve 21. yüzyılın modern insanları tarafından büyük ilgi gördü. A.B.D’de günümüzde yaklaşık 10 milyon kişi pilates yapmakta ve bu sayı her geçen sene daha da artmaktadır.

PİLATES NEDEN BU KADAR POPULER OLDU?

Pilates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır. Pilates vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Pilates vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar ve faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz. Pilates günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Pilates, katılımcıların günden güne artmasıyla insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket kabiliyetlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir.

Classes banner

SALSA DANSI NEDİR

Salsa dansı eşli dansların en eğlenceli türlerinden biridir. Hareketli ve neşeli müziği ile hızlı ayak adımları ve dönüşlere sahip bu dansta erkek yönlendiren, kadın da takip edendir. Salsa kursuna katıldığınızda Latin müziğinin ritmik ve canlı yapısı ile hareket ederek hem daha sağlıklı bir vücuda hem de günlük hayatın stresinden uzaklaşarak eğlenceli bir hobiye sahip olacaksınız.

SALSA KURSU FAYDALARI

Salsa kursu grup çalışması bilincini arttırarak, sosyalleşmenizi sağlar. Günlük iş stresinden arınmanızı ve dansın hareketli yapısı sayesinde spor yaparak daha fit bir vücuda sahip olacaksınız.

Türkiye’nin ilk salsa okullarından biri olan Dans Adres İstanbul’un en iyi eğitmenleri eşliğinde size eğlenirken öğreneceğiniz harika dakikalar sunuyor.

Classes banner

TANGO DANSI NEDİR?

Tango, izlerken insanlarda aşk, tutku, biraz hüzün ve yoğun bir hissiyat oluşturan, insanların duygularını harekete geçirerek romantizm duygusunu ortaya çıkarmak için önemli bir adım oluşturan dans ve müzik çeşididir.

Tangonun kelime anlamının ortaya çıkışı, net olmamak ile birlikte Afrika tamtamlarında vuruşlarla birlikte ortaya çıkan “tan-go” seslerinden veyahut Latince kelime anlamı dokunmak olan “tangere” fiilinden geldiği düşünülmektedir. Afrika kökenli olduğu düşünülen tango, bu dilde “buluşma yeri” veya “özel yer” olarak adlandırılan kelimelerden ileri geldiği de söylenilmektedir. Ancak görüldüğü üzere, sadece Afrika özlü değil, tango aynı zamanda Latin etkilerinde kalmış, Kızılderili ritimlerine sahip olmuş bir karışımdır.

Tango ‘nun kökeni, çıkış noktası olan Arjantin, Buenos Aires, Montevideo ve Uruguay ‘a dayanmaktadır. Tango müzikleri neredeyse dans ile bütünleşmiş olup, birlikte anıldığında daha büyük bir anlam taşır hale gelmiştir. Tangonun çıkış öyküsü de, şu an günümüzde daha çok belli kesimlerin tercihi ile ters düşecek şekilde sıradan, acılı, kötü hayat koşulları yaşayan insanlardan ve onların yaptıkları danslardan gelmektedir.